Archive


    

Haziran 15th, 2017

Bayramda EGO otobüsleri ücretsiz olacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ramazan Bayramı süresince Başkentlilerin, EGO otobüsleriyle yine ücretsiz seyahat ederek, rahat bir şekilde ziyaretlerini yapabilecekleri müjdesini verdi.

"Bayramda Ücretsiz Otobüs Yolcuğu" uygulamasını, Türkiye'de ilk kez Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak başlattıklarını hatırlatan Başkan Gökçek, "Bir gelenek halini alan bayramda ücretsiz seyahat uygulaması, 3 günlük Ramazan Bayramı süresince de (25 Haziran Pazar, 26 Haziran Pazartesi, 27 Haziran Salı) devam edecek" dedi.

Bayramlarda vatandaşların, ulaşım sorunu olmadan mezarlık ve akraba ziyaretlerini kolaylıkla yapabilmeleri, istedikleri yerlere rahatça ulaşabilmeleri için EGO bünyesindeki otobüslerle ücretsiz yolcu taşıyacaklarını kaydeden Başkan Gökçek, Bayram süresince Başkentlilerin EGO otobüslerine Ankarakart'ı okutmadan binebileceklerini söyledi.

Haziran 12th

İBB'den toplu ulaşımada yüzde 50 bayram indirimi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Ramazan bayramı boyunca, toplu ulaşım araçlarının yüzde 50 indirimli hizmet vermesine karar verdi.

İBB Meclisi'nde AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri, vatandaşların Ramazan bayramı sürecince tüm toplu ulaşım araçlarından yüzde 50 indirimli faydalanması teklifinde bulundu. AK Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan ve CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever'in imzasıyla Meclis gündemine alınan önerge, kabul edildi.

Buna göre 25-27 Haziran tarihleri ve 06,00-24,00 saatleri arasında tüm toplu ulaşım araçlarının vatandaşlara yüzde 50 oranında indirimli hizmet verecek.

​Mobil Kaza Tutanağı Yeni Arayüzü ve Geliştirilmiş Yeni Özellikleriyle Yayında!​

Mobil Kaza Tutanağı Yeni Arayüzü ve Geliştirilmiş Yeni Özellikleriyle Yayında.

Devreye alındığı tarihten bu yana kullanıcılarından büyük ilgi gören Mobil Kaza Tutanağı uygulaması, yenilenen arayüzüyle sigortalıların ve sürücülerin beğenisine sunuldu.

Görsel açıdan çok daha zengin arayüzlerin kullanıldığı uygulamada, bunun yanında birçok heyecan verici yenilik de bizleri bekliyor. Peki nedir bu yenilikler?

Yeni Anasayfa:

Uygulamanın anasayfası ve menü erişimleri tamamen değiştirildi. Menüler hızlı erişim için altbara alındı.​

Kaza Yoğunluk Haritası:​

Uygulama artık her an kullanabileceğiniz faydalı bilgiler ile açılıyor. Kaza yoğunluk haritası ile yakınınızdaki kazaları görebilir, en yakın tamirhane, sigorta şirketleri ve hastanelerin iletişim bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi yol tarifi de alabilirsi​niz.

Haziran 11th

Mobil kaza tutanağını nasıl kullanabilirim?

Emniyet Genel Müdürlüğü Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince geliştirilen "Mobil kaza tutanağı", hem sürücülere hem de polislere zamandan tasarruf imkanı sunuyor.

Türkiye'de kağıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanakları bir süredir akıllı telefonlardan da doldurulabiliyor.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince geliştirilen "Mobil kaza tutanağı" uygulaması ile sürücüler tutanak doldurma işlemini çok daha hızlı ve kolayca yapabiliyor.

Uygulamayı akıllı telefonlarına indiren sürücüler, uzun süren tutanak doldurma işlemini kısa sürede tamamlarken, trafik polisleri de uygulama sayesinde mesailerini ihtiyaç olan bölgelerde değerlendirebiliyor.

- İlk iş kaza yerinin dört fotoğrafını sisteme yüklemek

"Mobil kaza tutanağı" uygulamasında ilk iş, kaza yerinin en az dört fotoğrafının sisteme yüklenmesiyle başlıyor. Sonrasında ise poliçe bilgilerini sisteme girmek gerekiyor.

Haziran 10th

Standart dışı plakalara ne kadar ceza verilir?

Araç plakalarına standart getiren yeni düzenlemenin ardından ülke genelinde yapılan denetimlerde 53 bin 110 sürücüye ceza kesildi.

- Araç plakalarına standart getiren yeni düzenlemenin ardından ülke genelinde yapılan denetimlerde 53 bin 110 sürücüye cezai işlem uygulandı. Yasal sürede plakaları standartlara uygun hale getirilmeyen 6 bin 282 araç ise otoparka çekildi.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, 29 Ekim 2016'da çıkarılan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 23. ve 131. maddelerinde değişiklik yapıldı.

Haziran 9th

TÜVTÜRK araç muayenesine gelmeden önce yapılması gerekenleri ve araçlarda dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı

TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları, araç sahiplerinin periyodik muayene öncesinde araçlarında dikkat etmeleri gereken noktaları paylaştı.

C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, sürücüler ve araç sahiplerinin, araç muayene hizmeti süreciyle ilgili daha fazla bilgilenmesi amacıyla başlattığı bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor.

Araç muayenesinin trafik güvenliği için hayati öneme sahip olduğunu belirten TÜVTÜRK, sürücüler ve kamuoyunu bilgilendirerek, muayene sürecinin hem daha hızlı ve daha kolay tamamlanmasını hem de trafik güvenliğinin artırılmasını amaçlıyor.

TÜVTÜRK bu amaçla, araç muayenesine gelmeden önce yapılması gerekenleri ve araçlarda dikkat edilmesi gereken konuları paylaştı.

Haziran 4th

Lastik ömrünü etkileyen unsurlar nelerdir?

İşe Uygun Lastik Seçimi

Lastiğin üzerindeki yükü emniyetli bir biçimde taşıyabilmesi için, araç el kitabında belirtilen ebat, yük endeksi ve hız sembolüne sahip lastikler kullanılmalıdır. Marka, cins ve kalitesine bakılmaksızın aynı ebat ve aynı yük endeksine sahip lastikler, aynı hava basıncında aynı yükü taşımak üzere imal edilmişlerdir. Ayrıca, aracın jant ölçüleri de takılan lastiğe uygun olmalıdır.

Doğru Hava Kullanımı

Doğru lastik kullanımı nedir?

* Lastiklerinizin havasını en az 15 günde bir kontrol edin.

* Bozuk şartlarda yüksek hız yapmayın.

* Lastiğinizi kaldırım kenarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının.

* Yaz aylarında uzun yola çıkarken ve araç yüklüyken lastiklerin hava basıncını 2 PSI arttırın.

* Dış derinliği 1.6 mm.'ye düşen lastikleri mutlaka değiştirin.

* Düzenli olarak stepne lastiğinizin de basıncını kontrol edin.

* Karlı ve buzlu yollarda lastiğinizin hava basıncını kesinlikle düşürmeyin.

* Çekişin olumsuz etkilenmemesi için kışın diş derinliğinin 3 mm'den az olmamasına dikkat edin.

* Bijon somunlarının sıkılığını düzenli olarak kontrol edin.

* Supap kapaklarını daima kapalı tutun.

* Lastiğinizi temizlerken arap sabunu, cila, deterjan veya petrol türevi maddeler içeren kimyasallar kullanmayın.

* Araç üreticisi tarafından onaylanmış ebattaki lastik ve jantları kullanın.

Lastik Bakımında nelere dikkat etmelisiniz?

Araç lastiklerinin doğru seçimi ve düzenli bakımı, hem aracınızın güvenliği hem de sürüş keyfinizin tam olarak sağlanması açısından dikkatle üzerinde durulması gereken önemli bir konu... Peki lastiklerinizin daha uzun ömürlü olması için neler yapabilirsiniz? Doğru lastik kullanımı nasıldır? Lastik ömrünü etkileyen unsurlar nelerdir? Tüm cevapları ve fazlasını haberimizde bulabilirsiniz. İşte detaylar...

Lastik Bakımında nelere dikkat etmelisiniz

Serin Ortamda Depolayın:

Lastiklerinizi daha iyi muhafaza etmek için kuru ve iyi havalandırılmış ortamda depolayın.

Zararlı Maddelerden Uzak Tutun:

Lastiklerinizin ömrünü uzatmak için rutubet, asit, petrol, yağ, gres vb. kimyasal maddelerden uzak tutun.

Doğrudan Güneş Işığından Koruyun:

Haziran 2nd

Afrika'dan ithal edilen otomobile ek vergi geldi

Güney Afrika'dan ithal edilen 1.5 ile 1.6 litre motor hacmine sahip otomobillere tüm vergilere ek olarak yüzde 10 TOKİ fonu ilave edildi. Resmi Gazete'de yayınlanan bu ek vergiden etkilenen tek marka ise Mercedes oldu. Alman marka, Türkiye'de toplam satışlarının yüzde 40'ını oluşturan C Serisi Sedan modelinin tümünü G. Afrika'dan Türkiye'ye ithal ediyordu. Bu ek verginin fiyatlara yüzde 5 zam olarak yansıması bekleniyor.

Mayıs 31st

Trafik sigortasına havuz modeli nasıl işleyecek?

Hazine, tavan fiyat uygulamasından zarar ettikleri için trafik sigortası yapmayan şirketler için 'havuz' modelini hayata geçiriyor. Hasarlı araç poliçeleri tüm şirketlerin olduğu havuzda biriken fondan karşılanacak.

Tavan fiyat uygulamasının yarattığı maliyetler yüzünden farklı gerekçeler öne sürüp trafik sigortası yapmayan sigorta şirketleri için Hazine Müsteşarlığı yeni bir model üzerinde çalışmaya başladı. Buna göre yüksek hasarlı olduğu için firmaya yüksek maliyet yaratan ve şirketin sigorta yapmaya yanaşmadığı poliçeler havuza atılacak. Şirketlerin ağır hasarlı olmasa bile sigortalamak istemedikleri 4. basamaktaki araçlar da bu havuza aktarılabilecek.

ZARARI PAYLAŞACAKLAR

Mayıs 23rd

İkinci el araçlarda garanti ve ekspertiz mecburi mi?

Oto Rapor Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Eray Üner, yönetmelikle birlikte ikinci el oto pazarının disiplin altına alınacağını,garanti ve ekspertiz mecburiyeti ile kazaların önüne geçileceğini ve işin hakkıyla yapana teslim edileceğini söyledi.

Oto Rapor Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Eray Üner, yeni çıkacak İkinci el araç alım satımını düzenleyen yönetmelik ile ilgili bilgi verdi. Yönetmeliğin meclise geldiğini ve Temmuz ayı gibi yürürlüğe girmesini beklediklerini belirten Üner, "Yönetmelikle birlikte ikinci el oto pazarı disiplin altına alındı. Garanti ve ekspertiz mecburiyeti ile kazaların önüne geçilecek. İş hakkıyla yapana teslim edildi" dedi.

Mayıs 18th

Sigorta yapmayan şirketlere ceza

Hazine, tavan fiyat uygulaması nedeniyle maliyetleri arttığı için sigorta yapmayan şirketlerin peşine düştü. Acente ekranlarını da inceleyen ekipler, sigorta yapmayana ceza kesecek.

Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı, trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasından sonra maliyetleri arttığı için kredi kartına taksiti kaldıran, hasarlı araçlarda ise işi yokuşa süren sigorta şirketlerinin peşine düştü. Hem kendi sistemi üzerinden hem de acentelerin ekranlarından takibe başlayan Hazine, sigorta yapmayan şirketlere ceza kesecek.

'TAVAN UYGULAMASI KALKSIN' İSTEĞİ

Mayıs 17th

Otoyollarda ortalama hız tespit sistemi devreye giriyor

Emniyet Genel Müdürlüğünce, otoyollarda ortalama hız tespit sisteminin 1 Temmuz'dan itibaren devreye gireceği bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Medya Halkla İlişkiler ve Protokol Daire Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Emniyet ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, temmuz ayı itibarıyla otoyollarda araçların seyri sırasında ortalama hızları tespit edilecek ve ihlali bulunanlara ceza uygulanacak.

Protokol kapsamında, araçların otoyola giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasında kat ettiği mesafe ve süre bilgilerinden araçların ortalama hızlarının tespit edilerek, yasada belirtilen hız limitlerini aşan araçların tescil plakalarına Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca trafik cezası kesilecek.

1 TEMMUZ'DAN İTİBAREN...

Mayıs 16th

Hurdaya vergi affı ikinci ele garanti şartı

Hurda araçların vergileri siliniyor. 1997 ve önceki yıllara ait araçlar ilgili kurumlara teslim edildiğinde MTV cezaları ve faizleri terkin ediliyor.

İkinci el oto satışları da düzenleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın hızlandırdığı taslakla, ikinci el ticareti yapmak için yetki belgesi almak zorunlu.

Ayrıca, 8 yaş ya da 160 bin kilometre altındaki araçlara satış öncesinde ekspertiz raporu zorunluluğu öngörülüyor.

Motor ve şanzıman gibi parçaların satış tarihinden itibaren 5 bin km'ye ya da 3 ay süreyle geçerli olacak şekilde garanti verme yükümlülüğü de getiriliyor.

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar