Archive


    

Eylül 22nd, 2017

Araç Kilometre Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır? Araç km sorgulama nasıl yapılır? Araç Kilometre Sorgulama Sms İle Nasıl Yapılır? Otomobil Kilometre Sorgulama 2017 Araç Kilometresi Sorgulama Araç Km Sorgulama 2017 Otomobil Km Sorgulama...

Eylül 11th

Hareket halinde lastiğiniz patlarsa neler yapmalısınız?

Yine tatil mevsimi geldi, birçok kişi yaz tatiline aracı ile çıkacak ve şehirlerarası seyahat gerçekleştirecek. Birçoğumuz uzun yolda dikkatsizce hareket edebiliyoruz. Bu hem kendimizi hem de bizim hatamız nedeni ile başkalarını tehlikeye sokacaktır. Bu sebeplerden en önemlisi yorgun yola çıkmak, alkollü yola çıkmak ve bakımsız araçlarla yola çıkmaktır.

Birçok kaza ister istemez araçlarımızdaki olağan dışı nedenlerden doğmaktadır. Bunlardan birisi de hareket halinde iken araç lastiğinin patlamasıdır. Şimdi dilimiz döndüğünce böyle bir durumda ne yapılması gerektiğinden bahsetmeye çalışacağız.

Eylül 7th

İstanbul'da taksi ücretlerine zam geldi

İstanbul'da takside açılış ücreti 4 liraya yükseltilirken, kısa mesafe ücreti 10 lira olarak belirlendi. Kilometre ücreti de 2.5 liraya yükseldi.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) yapmış olduğu yeni düzenleme ile İstanbul'da taksi ve taksi-dolmuş ücretlerine yüzde 15 oranında zam yapıldı.

Daha önce taksilere iki yıl üzerine yüzde beş oranında zam yapıldığını belirten İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur şunları söyledi:

Ulaştırma Bakanlığı'ndan okul servisi açıklaması

Ulaştırma Denizcilik ev Haberleşme Bakanlığı okul servisleriyle ilgili açıklama yaptı.

Servislerde yeterlilik belgesi zorunlu mu?

TESK Genel Başkanı Palandöken: Son yaşanan istenmeyen olayların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızla görüşerek çözüm için artık mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olması konusunda görüş birliğine varıldı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı istenmeyen olayların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile görüşerek çözüm için servis şoförlüğü için mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olması konusunda görüş birliğine varıldığını bildirdi.

TESK, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına kısa süre kala servis şoförleri arasında yaşanan kavgaların sonlandırılması için harekete geçti.

Ağustos 28th

Dizel mi alsak benzinli mi?

Türkiye'de en çok tartışılan ve hiç eskimeyen bir sorudur, "Dizel mi alsak, benzinli mi". Ancak bu sorunun doğru yanıtını bulmak için sadece mazot ve benzin fiyatlarına bakmak yeterli değil. Araç bakımına ilişkin tüm maliyetleri hesaplamak gerekiyor.

İkinciyeni Marka Direktörü Emre Ayyıldız, tüketicilerin araç alırken kararsızlık yaşadığı konulardan birinin de dizel- benzinli ikileminin olduğunu vurguladı. Ayyıldız bu kararı verirken dikkat edilecek noktaları şöyle özetledi:

TÜRKİYE'DE EN AZ YAKIT TÜKETEN 33 OTOMOBİL

TÜVTÜRK yeni araç muayene kusur tablosunu açıkladı

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı'nın belirlediği standartlarda araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, yenilenen araç muayene kusur tablosunu açıkladı.

Ulaştırma, Haberleşmeve Denizcilik Bakanlığı'nınbelirlediği standartlardaaraç muayene hizmeti verenTÜVTÜRK, yenilenen araçmuayene kusur tablosunuaçıkladı.

Yeni kusur tablosunagöre; sürücünün görüş alanınıkısıtlayan cam hasarı veyetkili yerler dışında basılanveya boya, vida v.b nedeniyleüzerindeki harf ve rakamlarıelektrikli denetlemesistemleri (EDS) tarafındanokunamayan plakalara sahipolan araçlar muayenedengeçemiyor.

Yeni kurallar göre; ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozan ya da camın bütünlüğünü bozmasa da sürücünün görüş alanındaki her türlü çatlaklar ve kırıklar ağır kusur olarak değerlendiriliyor.

Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli?

Tatilinin başlamasıyla araç kiralama firmalarına talep yağıyor. Peki, araç kiralarken işgüzar firmaların tuzağına düşmemek için nelere dikkat edilmeli?

10 günlük Kurban Bayramı tatilinin başlamasıyla birlikte, araç kiralama firmalarındaki yoğunluk da artmış durumda.

Gerek uzun yola çıkmak isteyen gerek ise kısa mesafeler için tatilciler, araç kiralama firmalarına yöneliyor.

Peki, tatilcilerin bu konuda dikkat etmesi gereken noktalar neler?

Av. Emrah Geleş konuyla ilgili yaptığı açıklamada vatandaşları uyardı.

Geleş, ülkemizde sık sık araç kiralaması yapıldığını hatırlatarak, araç kiralama firması ile kiralayan kişiler arasında yazılı şekilde sözleşme imzalandığını belirtti.

İŞGÜZAR FİRMALARA DİKKAT!

Av. Geleş, bazı firmaların işgüzarlık yaptığının altını çizerek vatandaşların nasıl mağdur edildiğini şu ifadelerle anlattı;

Ağustos 24th

Cam hasarlı araçlar muayeneden geçer mi?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın belirlediği standartlarda araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, yenilenen araç muayene kusur tablosu konusunda araç sahiplerini uyardı. Standart dışı plakalar ve sürücünün görüşünü engelleyen cam hasarları muayeneden geçemeyecek.

Ülkemizde trafik ve yol güvenliğinin artırılması amacıyla, son 10 yılın araç muayene istatistikleri dikkate alınarak hazırlanan ve TÜVTÜRK'ün araç muayene hizmeti sırasında yaptığı incelemeleri belirleyen kusur tablosu güncellendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni kusur tablosu 3 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

TÜVTÜRK, muayene hizmetinin daha hızlı ve sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi amacıyla araç sahiplerini yeni kusurlar konusunda uyardı.

Ağustos 23rd

Özel otomobillerde kış lastiği zorunluluğu var mı?

Ülkemizde 5 yıldır uygulanan ve sadece ticari araçları kapsayan kış lastiği zorunluluğunda kapsam genişletildi. Bu kıştan itibaren özel otomobiller de zorunlu olarak kış lastiği takacak. 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmayan araçlara 625 lira para cezası uygulanacak. Peki yeni düzenleme ne getiriyor?

Kış lastiği zorunluluğu ülkemizde 2012 yılından bu yana uygulanıyor. Ticari araçları kapsayan uygulamaya bu yıl ilk kez yeni bir yasal düzenlemeyle birlikte binek araçları da dahil edildi; yani bütün özel otomobiller de dahil olmak üzere tüm özel motorlu araçlar bu kış itibarıyla zorunlu olarak kış lastiği kullanmaya başlayacak.

Uber yasal mı?

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, 2017 yılında Uber üzerinden yolcu taşıyan 1.961 sürücüye 2.628'er TL ve 1.980 Uber müşterisine ise 292'şer lira ceza yazıldığını açıkladı.

Maliye ve Emniyet Birimleriyle ortak yaptıkları çalışmalarla Uber'in gelişmesini yavaşlattıklarını belirten Uğur, yaptığı yazılı açıklamada Uber'in tamamen yasa dışı olduğunu söyledi. Uğur şöyle açıkladı :

"Telefon ile araç çağırma sistemi olan Uber tamamen yasa dışı. Bu sebeple hem şoförüne hem de yolcusuna ceza yazılıyor. Korsan taşımacılık sistemi olan Uber'in araç şoförüne ilk yakalamada 2.628 lira, ikinci yakalamada ise 4.380 lira ceza yazılıyor. 2017 yılında 1.961 şoföre yasa dışı taşımacılık sebebi ile ceza uygulandı. 1.980 Uber müşterisine de 292'şer lira ceza yazıldı.

Ağustos 19th

Bakanlıktan 'Yerli otomobil' açıklaması

- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: - "Bakanlığımız ve TOBB tarafından müştereken yürütülen yerli marka otomobil projesiyle ilgili son günlerde şirket isimleri verilerek yayınlanan 'ortak girişim grubu oluştuğu' yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır".

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, yerli marka otomobil projesi için ortak girişim grubu oluşturulduğu yönünde şirket isimleri verilerek yayımlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yerli marka otomobil için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) birlikte çalışma yürüttüğü hatırlatılarak, potansiyel yatırımcı adaylarıyla projeye ilişkin 2. tur görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Sürecin henüz tamamlanmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Ağustos 12th

Sürücüler en çok hangi araçları tercih etti?

Türkiye'de haziran ayı itibarıyla trafiğe kayıtlı 11 milyon 666 bin 779 otomobilin yüzde 73,3'ünü benzine göre daha tasarruflu dizel ve LPG yakıtlı araçlar oluşturdu.

Türkiye'de haziran ayı itibarıyla trafiğe kayıtlı 11 milyon 666 bin 779 otomobilin yüzde 73,3'ünü benzine göre daha tasarruflu dizel ve LPG yakıtlı araçlar oluşturdu.

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği bilgilere göre, trafiğe kayıtlı otomobil sayısı 2008-Haziran 2017 dönemini kapsayan yaklaşık 10 yılda yüzde 72 artarak 6 milyon 796 bin 629'dan 11 milyon 666 bin 779'a yükseldi.

Engelli araçların ithalat işlemleri nasıl yapılıyor?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı engellilerin ithal araç getirtme işlemlerini kolaylaştırdı. Engelliler, ithal araç getirebilmek için işlemlerini sadece Ankara'dan değil, Mersin, Kocaeli, Malatya, Rize, İzmir ve İstanbul'dan da yapabilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının getirdiği kolaylıkla daha önce ithal araç getirtebilmek için işlemlerini Ankara'dan yapmak zorunda kalan engelli vatandaşlar, artık Mersin, Kocaeli, Malatya, Rize, İzmir ve İstanbul'dan da müracaatlarını gerçekleştirebilecek.

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgilere göre, 6 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan Gümrük Muafiyeti Tebliği çerçevesinde engellilerin kullanımına mahsus eşyalarla ilgili gerekli düzenlemeler yapıldı.

Cip salonlarından özel yolcu salonları nasıl faydalanabilirim?

Havalimanlarının özel yolcu salonları (lounge), premium; business ve first sınıf yolcuların tekelinden çıkıyor. Havayollarının sadakat programlarına dahil olan yolculara da bu özel salonlar açılmakla kalmıyor, belirli ücret karşılığında ekonomi yolcularının kullanımına sunuluyor.

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar