Archive


    

Nisan 22nd, 2017

Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Miktarı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakınlarının faydalandığı ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında, şehir içi toplu ulaşım hizmeti sunan işletmecilere son bir yılda 280 milyon lira gelir desteği sağlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakınlarının yararlandığı ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında, şehir içi toplu ulaşım hizmeti sunan işletmecilere, ilgili belediyeler aracılığıyla son bir yılda 280 milyon lira gelir desteği verildi.

Bakanlık tarafından engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakınlarının ücretsiz seyahat uygulamasından faydalanabilmesi için ilgili belediyeler aracılığıyla şehir içi toplu ulaşım hizmeti sunan işletmecilere gelir desteği ödeniyor.

Nisan 14th

Arabadaki filmli cam nedeniyle kesilen cezaya iptal kararı

Halk arasında "APP plaka" olarak bilinen kalın baskı plaka ve film cam nedeniyle kesilen 1.800 TL'lik ceza iptal edildi.

Mersin'de avukat Cemil Yeral, şoförler cemiyetinin bastığı plakalar dışında halk arasında Amerikan Pres Plaka (APP) olarak bilinen plaka ve film cam nedeniyle kesilen 1800 TL tutarındaki trafik cezasını iptal ettirdi.

MAHKEMEYE İTİRAZDA BULUNDU

Nisan 11th

Hazine il bazında trafik sigorta pirimlerini açıkladı

"Dikkatli sürücüyü ödüllendiren, dikkatsiz sürücüyü caydıran bir sistem. Örneğin, İstanbul'da en az 3 yıl hasarsız araç işleteni için tavan prim 470 lirayken, son bir yılda en az üç kaza yapan işletenin tavan primi 2 bin 139 lira olacak".

BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI

BASIN AÇIKLAMASI

Zorunlu trafik sigortası sisteminin sürdürülebilirliği bakımından sigorta primlerinin sigorta şirketleri için sunulan teminatları karşılayacak, sigortalılar için de ödenebilecek seviyede olması büyük önem arz etmektedir.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINDA İSTENEN DÜŞÜK GERÇEKLEŞMEDİ

Trafik sigortasında tavan fiyat belli oldu

Trafik sigortasına tavan iyi sürücü bonusu ile geldi. Sigorta priminde ortalama yüzde 20 indirim meydana getiren yeni düzenleme ile İstanbul'da iyi sürücülere 470, kötü sürücülere 2 bin 137 lira tavan geldi. Türkiye genelinde tavan 444 lira. Uygulama yarın başlıyor.

Uzun süredir beklenen trafik sigortasına tavan fiyatlar kesinleşti. Yeni düzenlemeye göre Türkiye genelinde baz olarak kabul edilen İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri için tavan fiyat iyi sürücülerde (otomobilde) 444 lira oldu.

KÖTÜ SÜRÜCÜYE 2 BİN 137 LİRA

İstanbul'da iyi sürücülerin sigorta tavanı (otomobilde) 470 liraya indi. Türkiye genelinde trafik sigortasında en pahalı il olan İstanbul'da 3 yıl arka arkaya kaza yapan veya hasar yapan sürücülerin primi ise 2 bin 137 lira olacak.

Nisan 8th

Vergi levhası bulunmayan kişiler araç alım satımı yapabiliyor mu?

2. el otomobil satışında yeni düzenleme geliyor. Vergi levhası bulunmayan kişiler araç alım satımı yapamayacak.

Balıkesir Galericiler Sitesi Başkanı Nuri Özdemir, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin ikinci el taşıt alım satımında önemli düzenlemeler yapılacağını açıklamasının ardından konuyu değerlendirdi.

Nuri Özdemir yapılacak yeni düzenleme ile vergi levhası bulunmayan kişilerin 2. el araç alım satımı ile ilgili yapamayacağını belirterek “Herkes alım satım yapamayacak, ayakcılar yok edilecek” dedi.

Balıkesir Galericiler Sitesi Başkanı Nuri Özdemir şu açıklamayı yaptı:

Nisan 6th

Boğaz köprüleri ücretleri zamlanacak mı?

Boğaz köprülerinin çift taraflı ücretlendirilmesi ile ilgili iddialara yanıt geldi. Boğaz köprülerinden tek taraflı alınan geçiş ücreti, çift taraflı mı olacak? Büyük araçların Karamürsel-Gölcük üzerinden Körfezi dolaşmaları yasaklanarak Osman Gazi Köprüsünden geçişleri zorunlu mu olacak?

Boğaz köprülerinin çift taraflı ücretlendirilmesiyle ilgili bazı yayın organlarında yer alan bu tür haberlerin ardından aradığımız Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Hürriyet'e konuştu. Arslan, Boğaz köprülerinden çift taraflı ücret alınması yönünde bir çalışmaları olmadığını açıkladı.

Bakan Arslan, "Şuanda ne Boğaz köprülerini çift taraflı ücretlendirme ne de büyük araçlara Osman Gazi Köprüsü'nü zorunlu kılma gibi bir çalışmamız var. Her iki konuda da mevcut uygulama devam edecek" dedi.

Nisan 2nd

Yaz lastiğine ne zaman geçilir?

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD) Genel Sekreteri Erdal Kurt, "Daha üstün performans ve güvenli bir sürüş için yaz lastiklerine zamanında geçiş önemlidir. Sıcaklıkların 7 derecenin altına düştüğü bölgelerdeki sürücülerimiz hemen yazlık lastiklerine geçmesin." dedi.

Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kara yollarında zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Nisan itibarıyla sona erdiğini anımsattı.

Kış lastiği zorunluluğunun 1 Aralık 2016 ile 1 Nisan 2017 arasında olduğunu hatırlatan Kurt, yaz lastiğine geçilirken artı 7 derece sınırına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bazı bölgelerde halen kar yağışı ve hava sıcaklıklarının artı 7 derecenin altında olduğuna dikkat çeken Kurt, doğru zamanda doğru lastiklerin kullanılması gerektiğini ifade etti.

Kış lastiği kullanımını önemsediklerini anlatan Kurt, konuşmasına şöyle devam etti:

Nisan 1st

Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ

Yürürlüğe konulan Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğe göre, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunlu oldu.

1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazetede, Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ yayımlandı.

Yayımlanan tebliğin 5. maddesi şu şekildedir:

"Kış lastiği zorunluluğu
MADDE 5 - (1) Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

Mart 30th

Sıfır otomobile kur farkı zammı geliyor

ÖTV ile birlikte yüzde 5-15 fiyat artışı yaşayan sıfır otomobillere Nisan ayında bu kez yüzde 20 civarında kur farkı zammı yapılması bekleniyor. Sektörün öngörüsüne göre sıfır otomobilde yüzde 15'lik bir daralmaya neden olacak bu durum, ikinci el otomobil pazarını zirveye taşıyacak. 2016'da 5.8 milyon olan ikinci el otomobil satışlarının bu yıl 6.5 milyon adede çıkması öngörülüyor.

Mart 21st

Trafik sigortasında geçmişe dönük iade yapılıyor mu?

Trafik sigorta primlerinnde araç sahiplerinin yüzünü güldüren tavan fiyatlarından sonra geçmişe yönelik de bir düzenlenme geleceği söyleniyor.

Hazine Müsteşarlığı'nın önümüzdeki ay yürürlüğe girecek trafik sigorta primlerine tavan fiyat uygulamasıyla yüzde 30'lara varan indirim ücreti araç sahiplerinin cebinde kalacak. Nisan ayında uygulamaya konulacak tavan fiyat tarifesine milyonlarca tüketici sevinçle karşılık verirken, yatırılan fazla sigorta primlerinin de yatırılacağı söyleniyor. Gerçekleşirse geçmişte yüksek prim ödeyenlere yüzde 30 indirim yapılacak. Ayrıca para iadeleri de olacak.Müjdeyi yorumlayan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu devletin fahiş fiyatlarla dönen sigorta piyasasına müdahale olarak gördüğünü söyledi.

HÜKÜMETTEN FAHİŞ FİYATLAMAYA AYAR

Mart 19th

Trafik Sigortasında tavan fiyat kararı alındı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığınca, sigorta sektörü lehine atılan bütün iyi niyetli adımlara rağmen, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeniyle tavan fiyat uygulanması kararı aldıklarını açıkladı.

Şimşek, uygulama ile otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim sağlanacağını, trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise mevcut primlere göre ortalama indirimin yüzde 40'ı bulacağını bildirdi.

Zorunlu trafik sigortası primlerine ilişkin, değerlendirmede bulunan Şimşek, serbest piyasa koşullarında belirlenen primlerin hem vatandaşlar hem de sigorta sektörü için makul tutarlarda olmasının önemine işaret etti.

Mart 17th

Üçüncü havalimanı personeli nerede eğitilecek?

Personel, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği arasında imzalanan protokolle HKÜ tarafından eğitimden geçirilecek.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ile Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) arasında imzalanan protokolle üçüncü havalimanında görev alacak personeller, HKÜ tarafından eğitimden geçirilecek.

HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, imza törenindeki konuşmasında havayolu taşımacılığı konusunda Türkiye'nin önemli bir büyüklüğü kavuştuğunu belirterek, İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının da bu potansiyeli daha da artıracağını söyledi.

Yükselmekte olan havacılık sektörüne nitelikli personel yetiştirmek amacıyla daha önce yaptıkları çalışmalara bir yenisini daha ekleyeceklerini anlatan Yılmaz, bu anlamda önemli bir protokol imzaladıklarını vurguladı.

Mart 13th

Ukrayna'ya pasaportsuz giriş var mı?

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Türkiye ile Ukrayna arasında pasaportsuz, yeni kimlik kartlarıyla seyahat edebilmeyi sağlayacak anlaşmanın yarın başlayacak Türkiye ziyareti kapsamında imzalanacağını belirterek, "Anlaşmayla Ukrayna vatandaşları Türkiye'ye, Türk vatandaşları Ukrayna'ya kimlik kartı ile seyahat edebilecek" dedi.

Başbakan Groysman, 14-15 Mart'ta Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret öncesinde, Anadolu Ajansına konuştu.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin stratejik düzeyde olduğunu vurulayan Groysman, "Stratejik ve dostane ilişkilerimize değer veriyorum. Beşeri ve ekonomik alan dahil olmak üzere pek çok alanda ilişkilerin gelişmesi büyük imkanlar taşımaktadır. Karşılıklı ilişkilerimizi daha etkili hale getirebiliriz." dedi.

Mart 11th

En fazla memnuniyet duyulan kamu hizmeti 'ulaşım'

Türkiye'de son üç yıldır en fazla memnuniyet duyulan kamu hizmeti "ulaşım" oldu.

Türkiye'de vatandaşların ulaşım alanında sağlanan hizmetlerden duyduğu memnuniyet, kamu hizmetleri alanında yüzde 78,4 ile 2016 yılında da zirvedeki yerini korudu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan 2016 yılı Yaşam Memnuniyeti Araştırmasına göre, mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2015'te yüzde 56,6 iken 2016'da yüzde 61,3 olarak kayıtlara geçti. Mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise söz konusu dönemde yüzde 11,4'ten yüzde 10,4'e geriledi.

Mart 8th

Metrobüste yeni bir dönem başlıyor

Dört ana duraktan kalkan metrobüsler, varış noktasına kadar hiç durmadan devam edip, seferini tamamlayacak.

Her gün yüzbinlerce kişinin kullandığı metrobüste yeni bir dönem başlıyor.

Beyaz Masa'dan edinilen bilgilere göre; dört ana duraktan kalkan metrobüsler, varış noktasına kadar hiç durmadan devam edip, seferini tamamlayacak.

Yeni uygulama, metrobüs duraklarına asılan afişlerle duyuruldu. İETT'den yapılan duyuruda, "09.03.2017 Perşembe günü Beylikdüzü son durak, Avcılar, Zincirlikuyu ve Söğütlüçeşme istasyonlarımızda yolcularımızın hızlı ve daha konforlu seyahat etmeleri için yukarıda ismi geçen istasyonlarımızda araçlarımız ring olarak çalışacaktır. (Araçlarımız bu istasyonlarımızda bekleme yapmayacaktır) Önemli duyurulur" denildi.

BEYAZ MASA: UYGULAMA DENEME SÜRECİNDE

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar