Archive


    

Ekim 19th, 2017

Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Uzun bayram yolculuklarına çıkacak sürücüler, aracınızın lastiklerini kontrol etmenizde fayda var. Peki Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Uzun bayram tatili öncesi yolculuğa çıkacaklara Michelin, lastik kontrolü konusunda yapmaları gerekenleri hatırlatıyor.

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, daha güvenli bir yolculuk için sürücülerle tecrübelerini paylaşıyor. Kurban Bayramı öncesi uzun saatler sürecek yolculukların artmasıyla yollarda kaza riskleri de artıyor. İşte uzun yolculuklar öncesinde bilmeniz gereken hayat kurtarıcı tavsiyeler;

Yılda en az bir kez lastik kontrolüne dikkat

Ekim 16th

Elektrikli otomobiller petrol fiyatlarını indirebilir mi?

Petrol fiyatları 60 dolar seviyesinde tutunmakta zorlanıyor. Uzmanlar ise elektrikli otomobillere yönelik talebin oluşmasıyla petrolün varil fiyatının 10 dolara kadar ineceğini savunuyor.

Petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) tüm müdahalelerine rağmen üretici ülkeler tarafından beklenen 70-80 dolar bandının altında seyretmeye devam ediyor. Örgütün geçen sene fiyatları artırmak için üretimi kısma kararı almasının ardından varil fiyatı 44 dolar seviyesine kadar inen brent tipi petrol haziran ayından itibaren toparlanmaya başladı. Son dört ayda brent petrolün varil fiyatı yüzde 27 yükselirken üretici ülkelerde de ümitli bekleyiş başladı. Son olarak varil fiyatı 57 dolara kadar yükselen brent petrol bu seviyesiyle yılbaşı düzeyine ulaşmış oldu. Ancak OPEC üyelerinin hedeflediği asıl seviyenin 70-80 dolar bandı olduğu belirtiliyor.

Yeni MTV sistemi hangi araçları kapsıyor?

1 Ocak 2018'den itibaren Türkiye'de farklı zam oranlarına sahip 2 farklı MTV sistemi devreye giriyor. İlki aracın yaşına ve motor hacmine göre belirlenen mevcut MTV sistemi. Diğeri ise aracın yaşı ve motor hacmiyle birlikte değerinin ölçüt olarak eklendiği yeni MTV sistemi. Bu iki farklı sistem yüzünden 1 Ocak 2018'de itibaren sıfır otomobil alanlar 31 Aralık 2017'ye kadar alanlardan iki kat fazla MTV ödeyecek.

SON bir aydır Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) yapılan fahiş zamları, ardından tepkiler üzerine bu zamlarda yapılan küçük de olsa geri adım tartışılıp duruyor.

Ekim 15th

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer?

Bursa Oto Galericileri Odası Başkanı Yanık, ikinci elde otomobil fiyatlarının bu dönemde düşmesini bekleyenlerin yanıldığını belirterek, "Yaz bitti, sonbahar geliyor diye ikinci elde fiyatların düşmesini beklemeyin." dedi.

Bursa Oto Galericileri Odası Başkanı Hakan Yanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yakında 2018 model araçların piyasaya çıkacağını ve düşük fiyatlı otomobillerin fazla kalmadığını söyledi.

Hem sıfır hem de ikinci elde kaliteli araçların her zaman alıcısının olduğunu dile getiren Yanık, ikinci el piyasasında aracın kaportasının, motorunun, yürüyen aksamının ve kilometresinin fiyatlandırmada etkili olduğunu vurguladı.

Ekim 14th

MTV oranları yeniden düzenlendi

Kamuoyunda tepkilere neden olan ek vergi artışında geri adım atıldı. Torba Yasa Tasarısı'nda, 70 bin lira üçüncü dilim gelirlerde yüzde 30'a çıkartılan vergi yeniden yüzde 27'ye çekildi. Motorlu Taşıt Vergisi'nde yüzde 40'lık artış oranı da düşürüldü. Tasarıyla MTV oranları, 1300 CC'nin altında yüzde 15, üzerinde yüzde 25 olarak yeniden düzenlendi.

Yeni MTV'ye göre araçların vergi miktarı

Meclis'e gelen torba tasarıda eski araçlarda yüzde 40 öngörülen MTV artışı azami yüzde 25'e, 2018 sonrası alınacak araçlarda ise yüzde 68'e kadar planlanan artış yüzde 50'ye çekildi.

Hükümet, Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) mevcut araçlar için yüzde 40 olarak öngörülen artış, silindir hacmi 1300 cm3'ün üzerindeki araçlar için yüzde 25, 1300'ün altındaki araçlar için de yüzde 15 olarak belirledi.

Gazete Habertürk'ten Ahmet Kıvanç ve Saliha Çolak'ın haberine göre 1 Ocak 2018'den itibaren satın alınacak yeni araçlarda MTV artışı yüzde 50'ye kadar çıkacak.

2.557 TL PLANLANAN VERGİ 2.284 TL OLDU

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri devam eden torba yasa tasarısında dün önemli değişiklikler yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "gözden geçirilmesi" talimatı üzerine tasarıda yer alan vergi maddeleri önergelerle değiştirildi.

Ekim 13th

Engellilere sağlanan ÖTV indirimi bedeli ne kadar?

TBMM'ye sunulan ve Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde yüzde 40 oranında artış öngören yasa tasarısı, sadece araç sahiplerini değil binlerce engelli bireyi de endişelendirdi.

Tasarıda, engellilere sağlanan ÖTV indirimine sınırlama getiriliyor.

Buna göre, engellilere sağlanan ÖTV indirimi bedeli 70 bin liraya kadar olan araçlar için geçerli olacak.
Haliyle bu düzenleme, engelli bireyler tarafından tepkiyle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından, tasarıda yer alan MTV oranlarındaki yüzde 40'lık artışta indirim yapılması gündeme geldi. Hükümet üyeleri de, MTV oranın yeniden ele alınacağına yönelik açıklamalarda bulundu.

Ekim 5th

İstanbul'da minibüs ücretlerine zam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin onayıyla Ulaşım Koordinasyon Merkezi Kurulu (UKOME) kararı ile İstanbul'da minibüslerde zam yapılmasına karar verdi.

İstanbul'da kısa mesafe yani indi-bindi olarak adlandırılan minibüs ücreti 1.8 liradan 2 liraya çıktı. Öğrencilerin ödeyeceği ücret de 1.15 liradan 1.25 liraya yükseltildi.

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre minibüs ve dolmuşlara yapılan zam oranı yüzde 9 ile 11 arasında gerçekleşti. İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkan Vekili Sami Şahin belediye otobüslerine de zam geldiğini ancak son anda kararın geri çekildiğini ileri sürdü.

Yeni tarife ücretleri:

0-2 km: 2 lira

2-4 km: 2.15 lira

4-7 km: 2.30 lira

7-11 km: 2.40 lira

11-15 km: 2.65 lira

15-20 km: 2.95 lira

20 km üzeri: 2.95 lira ve her kilometre fazladan 10 kuruş

Ekim 4th

MTV'de artış % kaç olacak?

MTV artışında Cumhurbaşkanı'nın sinyalini verdiği indirim için Maliye çalışmaya başladı. Tartışma yaratan yüzde 40-68 arasındaki zammın yüzde 20-40'a çekilmesi planlanıyor.

Maliye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ben yaptım oldu anlayışına her konuda olduğu gibi ekonomi politikalarında da yer yoktur" sözleriyle noktayı koyduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki (MTV) yüzde 40'lık artışı aşağı çekiyor. Maliye'nin gelecek hafta açıklaması beklenen yeni düzenleme kapsamında artışın yüzde 20-40 arasında olması bekleniyor. Hükümetin geçen hafta Meclis'e gönderdiği tasarıda, binek otomobillere ödenecek MTV'nin yüzde 40-68 arasında artırılması öngörülüyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM açılış resepsiyonunda konunun Bakanlar Kurulu'nda yeniden görüşüleceğini belirterek indirim sinyali verdi.

ÜST DİLİM DÜŞECEK

Ekim 3rd

Araç ruhsatını noterler mi veriyor?

Türkiye Noterler Birliği (TNB) Başkanı Yunus Tutar, Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan araç tescil ve sicil işlemlerinin 2018 yılından itibaren noterlikler eliyle gerçekleştirileceğini belirtti.

Tutar, yaptığı açıklamada, araç tescili işlemlerinin 2018'den itibaren noterlere geçişine ilişkin bilgi verdi.

2 Ocak'ta yayımlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen araç tescil ve sicil işlemlerinin noterlere devrinin önünün açıldığını anımsatan Tutar, Türkiye Noterler Birliği olarak Emniyet birimleriyle konuya yönelik teknik hazırlık yaptıklarını söyledi.

Yerli otomobil ne zaman çıkacak fiyatı ne kadar?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin Haziran 2018'de lansmana çıkacağını ifade etti.

Yerli otomobil hangi aşamada? Üretim ne zaman başlayacak? Özellikleri ne olacak? Tüm bu sorular yanıt buluyor. Bakan Işık yerli otomobille ilgili tüm soruların yanıtını Habertürk TV'de verdi.

İşte Bakan Fikri Işık'ın açıklamalarından satırbaşları:

* Giriş cümlesi olarak Türkiye neden böyle bir projeye girdi bu çok önemli. Dünyada teknolojide ciddi bir değişim var.

* Yeni paradigma değişiminde treni kaçırmaması gerekiyordu. Sahaya çıkması gerekiyordu. Bunun elektrikli araç olması gerektiğine karar verdik.

"2 LİRAYA 100 KİLOMETRE GİDİLECEK"

* Öncelikle bu araçta bir batarya var. Siz akşam aracı evinize çektiğinizde, batarya 5-6 saatte güvenli şekilde doldurur.

Yerli otodan vergi alınacak mı?

Bakan Özlü, yerli otomobilin yaygınlaştırılması ve piyasaya güçlü bir giriş yapabilmesi için Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) muaf tutulacağını kaydetti.

Yerli ve milli üretim otomobil için düğmeye basılmasına sayılı günler kaldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, çalışmaların tamamlandığını belirterek, bu ay içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi.

Ekim 2nd

MTV zammı geri mi alındı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından yüzde 40 oranındaki Motorlu Taşıtlar Vergisi zammında geri adım sinyali geldi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, zammın yanlış anlaşıldığnıı belirterek, MTV artışlarının yeni alınacak araçlar için geçerli olacağını söyledi. Şimşek'in açıklamaları, piyasalarda MTV zammında geri adım sinyali olarak algılandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katıldığı televizyon programında MTV zammıyla ilgili açıklamada bulundu. ''Yanlış anlaşıldı, %40 MTV zammı 2018'de yeni alınacak sıfır arabalar için geçerli" dedi.

PİYASADAKİ ARABALAR ETKİLENMEYECEK

Şimşek, MTV zammını kimlerin ödeyeceğini çok net bir şekilde anlattı. Bakan Şimşek'in açıklamalarına göre; şu an piyasadaki hiçbir arabanın bu zamdan etkilenmeyeceğini söyledi.

2018 YILINDA ALINACAK SIFIR ARAÇLAR

Eylül 28th

MTV'deki artış otomobil kiralama şirketlerine nasıl yansıyacak?

BİNEK otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 40 zam uygulanacak olması otomobil kiralama sektörünü hareketlendirdi. Bu ve bunun gibi artışlardan etkilenmek istemeyen kullanıcılar için şirketler uzun dönem kiralamaları öneriyor.

Eylül 22nd

Araç Kilometre Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır? Araç km sorgulama nasıl yapılır? Araç Kilometre Sorgulama Sms İle Nasıl Yapılır? Otomobil Kilometre Sorgulama 2018 Araç Kilometresi Sorgulama Araç Km Sorgulama 2018 Otomobil Km Sorgulama...

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar