Archive - 2012


    

Tarih

Aralık 18th

Binlerce araç yollardan çekiliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 22 yaş üstü kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, tanker ve çekicileri piyasa değeri üzerinden almaya başladı. Bakanlık, uygulamayla karayollarında güvenliğin artırılması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve nakliye piyasasında fiyat dengesinin sağlanmasını amaçlıyor.

Bu sınıfa giren 486 bin 426 araç için yaşı, cinsi ve kilogramına bağlı olarak araç başına 2 bin lira ile 12 bin lira arasında ödeme yapılarak, MKEK'nin Hurda İşletmesi Müdürlüğü tesislerinde imha edilecek.

AA muhabirinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün, 1990 ve öncesi yıllarda trafiğe çıkan kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, tanker ve çekicilerin trafikten çekilmesi için hazırladığı uygulama planı devreye girdi.

''Hedef 100 bin araç toplamak''

Kasım 19th

Ticari araçlara hurda teşviki

Devlet hurda ticari araçların trafikten çekilmesi için teşvik verecek. Kilo başına 0.80-1.5 TL arasında destek geliyor

Sabah'ın "Hurda'yı Yoldan Çekin" sloganıyla yürüttüğü sosyal sorumluluk projesine tebliğ desteği geldi. Ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış ticari motorlu karayolu taşıtlarının piyasadan çekilebilmesi için devlet, hurda desteği verecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yayımladığı, "Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliğ" yürürlüğe girdi. Tebliğ ile ekonomik ve teknik ömürünü tamamlamış ticari motorlu karayolu taşıtlarının bir kısmının piyasadan çekilerek can ve mal güvenliğinin artırılması ve mevcut atıl kapasitenin azaltılarak sağlıklı bir taşımacılık piyasasının oluşturulabilmesi hedefleniyor.

KİLO BAŞINA 1.5 TL

Kasım 16th

Trafikteki araç sayısı azaldı

Trafiğe kaydı yapılan motorlu taşıt sayısı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 7 azaldı. Eylül ayında 84 bin 846 taşıtın kaydı yapılırken, trafikteki araç sayısı 16 milyon 825 bin 748'e ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Eylül ayına ilişkin Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri'ni açıkladı.

Buna göre, Eylül'de trafiğe kaydı yapılan toplam 84 bin 846 taşıt içinde otomobil yüzde 47,7 pay ve 40 bin 499 adetle ilk sırada yer aldı. Otomobili yüzde 22 pay ve 18 bin 659 adetle motosiklet, yüzde 17,7 pay ve 15 bin adetle kamyonet, yüzde 4,4 pay ve 3 bin 718 adetle traktör takip etti.
Eylül ayında trafiğe kaydolan taşıtların yüzde 8,2'sini (6 bin 970) minibüs, otobüs, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Kasım 6th

En düşük MTV 518 TL

2013'te vergide yeniden değerleme oranı yüzde 7.8 olarak belirlendi. Buna göre otomobilde en düşük MTV 518 lira olurken, kırmızı ışıkta geçenler 166 lira, alkollü araç kullananlar 701 lira vergi ödeyecek

Kasım 5th

İşte 2013 vergi zamları

Bakanlar Kurulu, mevzuatın kendisine tanıdığı yetkiyi kullanmazsa, çeşitli vergi, harç ve cezalar, yeni yılda yüzde 7,80 oranında artacak.

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranına esas teşkil eden Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) üretici fiyat endeksi, Ekim ayı sonunda, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 7,80 oranında artış gösterdi.

Vergi Usul Kanunu uyarınca her yıl yeniden değerleme oranındaki TÜİK'in üretici fiyatı genel endeksine göre açıklayan Maliye Bakanlığı'nın, 2013 oranını da bu ay içinde ilan etmesi bekleniyor.

Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda, vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artması öngörülüyor. Kanunlarda, Bakanlar Kurulu'na da belirli limitler içinde bu tutarlarda değişiklik yapma yetkisi tanınıyor.

Ağustos 4th

Maliye'den araç sahiplerine müjde

Maliye Bakanlığı tarafında Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'nde değişikliğe gidilerek hurda araç model yılını 1985 yılından 1990 yılına çekti.

Taşıtlarını 31 Aralık 2014 tarihine kadar hurdaya çıkartanlara tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarını kaldırdı.

Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'nde, daha önce hurdaya çıkartılacak olan araçlar için öngörülen 1985ve daha eski model şartı, 1990 ve daha eski araçlar şeklinde düzenlendi. Hurda araçlar için tanınan süre ise 31 Aralık 2014 olarak ilan edildi.

Temmuz 18th

Mayıs 2012 Trafikteki araç sayısı arttı

Trafiğe kaydı yapılan motorlu taşıt sayısı Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 17,5 artarken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 azaldı.

Trafiğe kaydı yapılan motorlu taşıt sayısı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 17,5 artarken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 azaldı. Mayıs'ta 102 bin 899 taşıt trafiğe kaydedilirken, 8 bin 938 taşıtın ise trafikten kaydı silindi. Böylece yılın ilk 5 ayında trafikteki taşıt sayısı toplam 399 bin 174 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Mayıs ayına ilişkin Motorlu Kara Taşıtları İstatistikleri'ni açıkladı.

Buna göre, Mayıs'ta trafiğe kaydı yapılan toplam 102 bin 899 taşıt içinde otomobil yüzde 50 pay ve 51 bin 403 adet ile ilk sırada yer aldı. Otomobili yüzde 19,7 pay ve 20 bin 276 adet ile motosiklet, yüzde 17,6 pay ve 18 bin 118 adet ile kamyonet, yüzde 6,3 pay ve 6 bin 449 adet ile traktör takip etti.

Mart 30th

Engellilere vergi müjdesi

Malul ve engelli olanlara, motorlu taşıtlar vergisi istisnasından faydalanmaları için kolaylık sağlanacak.

Malul ve engelli olanların, motorlu taşıtlar vergisi istisnasından faydalanmak için sağlık kurulu raporu, araçlar için teknik belge ve proje raporunu ibraz etmeleri gerekmeyecek.

Maliye Bakanlığı'nın ''Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'' Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğde, malul ve engelli olmaları nedeniyle taşıtları ilk iktisabı esnasında özel tüketim vergisinden istisna olanların, motorlu taşıtlar vergisi istisnasından faydalanmak için ''Malul ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu'' ile motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyet kaydı olan vergi dairesine yapacakları müracaatta sağlık kurulu raporu, araçlar için teknik belge ve proje raporunu ibraz etmeleri gerekmediği bildirildi.

Mart 27th

Avrupa çok yakanı vergiyle yakacak

Avrupa çok yakan otomobilleri yüksek vergiyle yoldan çekiyor. AB'deki gibi vergide emisyon oranı baz alınırsa, daha az yakıt tüketimi ve çevreci araç teşvik edilecek. Türkiye'nin petrol faturası da hafifleyecek

Geçen yıl Türkiye petrol ithalatı için 54 milyar dolar ödedi. Bunun hemen hemen yarısı ulaşım sektöründe kullanıldı. Cari açığın en büyük kalemi petrol faturasını azaltmanın yolu, yakıt tüketimi yüksek motorlu taşıtların yoldan çekilmesinden geçiyor. Turkuvaz Grubu'nun 'Hurdayı yoldan çekin' sosyal sorumluluk projesinde de yeralan bu yönteme göre otomobillerin yakıt tüketimi ve emisyon oranına göre vergilendirilmesi gerekiyor. Geçenlerde Enerji Bakanı Taner Yıldız bunun sinyallerini verdi. Bakan Yıldız'ın açıklamasına göre, otomobillerin vergi sistemi sil baştan değişecek. Özel Tüketim Vergisi, motor silindir hacmi ve emisyon salınımı baz alınarak tahsil edilecek. Motorlu Taşıtlar Vergisi de, motor silindir hacmi ve emisyon salımına göre belirlenecek.

Mart 22nd

Vergi sistemi değişiyor

Bakan Yıldız'ın verdiği bilgiye göre yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırcak.

Yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun vergisi artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, "Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor" dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi. Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi. Bunu Şubat ayında yayınlanan Enerji Verimliği Strateji Belgesi'nde de bir politika kararı olarak ortaya koyduklarını vurgulayan Bakan Yıldız, bu önlemin belgede öngörülen süre içinde hayata geçirileceğini belirtti.

Mart 16th

Trafikteki motorlu taşıt sayısı arttı

Trafiğe kaydı yapılan motorlu taşıt sayısı Ocak'ta bir önceki aya göre yüzde 74,4 artarken, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 20 azaldı.

Trafiğe kaydı yapılan motorlu taşıt sayısı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 74,4 artarken, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde yüzde 20 azaldı. Ocak'ta 125 bin 951 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, 14 bin 603 taşıtın ise trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam artan taşıt sayısı 111 bin 348 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Ocak ayına ilişkin Motorlu Kara Taşıtları İstatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Ocak'ta trafiğe kaydı yapılan toplam 125 bin 951 taşıt içinde otomobil yüzde 60 pay ve 75 bin 580 adet ile ilk sırada yer aldı. Otomobili yüzde 24,3 pay ve 30 bin 643 adet ile kamyonet, yüzde 6,4 pay ve 8 bin 105 adet ile motosiklet, yüzde 4,1 pay ve 5 bin 147 adet ile kamyon takip etti.

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar